Cestovateľský zápisník


„Zaujímavé cestovateľské informácie“

Ako sa dostať bez námahy na Lomnické sedlo vo Vysokých Tatrách - Tipy a Triky

Lomnické sedlo, výnimočný kút prírody v srdci Vysokých Tatier, privádza do údivu tisíce návštevníkov každý rok. Táto časť Tatier oplýva úchvatnou krásou a ponúka príležitosť zažiť pôsobivé výhľady. Ale čo ak by si si túto nevšednú skúsenosť chcel vychutnať bez veľkej fyzickej námahy? Tu je niekoľko tipov, ako na to:

Lomnické sedlo absolútne bez námahy

Celé naše putovanie na Lomnické sedlo bude v sede – troma lanovkami. Je naozaj zaujímavé, že bez akejkoľvek veľkej námahy sa môžeš dostať až do výšky 2189 m.n.m. a vychutnať si nádherné, vysokohorské výhľady. Samozrejme lanovky nie sú zadarmo, ale ver mi, oplatí sa to, keď si to nechceš z akéhokoľvek dôvodu vyšliapať sám. Pomer cena/výkon je naozaj v tomto prípade v poriadku.

Štartujeme z Tatranskej Lomnice

Celú našu púť začíname v Tatranskej Lomnici v Lyžiarskom stredisku Tatranská Lomnica. Autom sa dostav až k stredisku, je tam veľké platené parkovisko. Prvá lanovka je 5 miestna, odokrytá lanovka s ochranným štítom. Tá ťa vyvezie na Stanicu lanovky Štart, kde prestúpiš na kabínkovú lanovku. Tá končí na Skalnatom plese. No a zo Skalnatého plesa sa vyvezieš na Lomnické sedlo poslednou – treťou lanovkou, zároveň najzaujímavejšou. Ide o dvojmiestnu úplne odokrytú lanovku, s dosť strmým stúpaním. Už na nej sú výhľady nádherné, hlavne na Lomnický štít. Aj keď v nížinách bude teplo, do batohu si pre istotu pribal nejakú mikinu, vysokohorský vánok vie človeka riadne „ofúknuť“. No a si tam, vo výške 2189 m.n.m. Poprechádzaj sa po chrbte Lomnického sedla a užívaj si nádherné výhľady a neskutočne čistý vzduch. Ak budeš mať šťastie, stretneš možno kamzíka ako my. Aj sme si ho natočili, odkaz na videjko nižšie. A prosím ťa, daj si nejakú adekvátnu obuv, lebo vidieť „turistov“ v šľapkách alebo obyčajných sandáloch, to mi akosi hlava nebere.

Koľko zaplatíš za lanovky na Lomnické sedlo

Za parkovisko zaplatíš 10€ na deň. Lístky na lanovky si môžeš kúpiť online alebo na mieste. Ak si lístky kúpiš online a vlastníš Gopass, tak dostaneš aj nejakú zľavu. Ceny lístkov si môžeš skontrolovať na stránke Gopass.travel .

Nemusíš byť zdatným turistom alebo dobre pripraveným horolezcom, aby si si mohol vychutnať vysokohorskú krásu Lomnického sedla. S týmito tipmi môžeš zažiť toto jedinečné miesto bez zbytočnej námahy. A ešte jeden tip na záver, samozrejme Lomnické sedlo môžeš zažiť aj „pešibusom“, vedú k nemu turistické chodníčky. Ale to je už trošku iná pesnička :). Pre lepšiu predstavu si pozri naše video.

Tatranská Lomnica, Vysoké Tatry

Skalnaté pleso, Vysoké Tatry

Lanovka na Lomnické sedlo

Lomnické sedlo, Vysoké Tatry

Lomnické sedlo, Vysoké Tatry

Lomnické sedlo, Vysoké Tatry

Kamzík na Lomnickom sedle, Vysoké Tatry

Lomnické sedlo, Vysoké Tatry

Lomnické sedlo, Vysoké Tatry

Autor a foto: Martin Nagy

Video Lomnické sedlo