Recenzie Slovensko


„Zaujímavé miesta Slovenska - inšpirujte sa“

Špania Dolina: Zachovaný skvost slovenskej baníckej histórie a kultúry

Obec Špania Dolina stála vždy trochu v úzadí známych miest ako sú Banská Štiavnica, Bystrica, či Kremnica. Patrí však medzi klenoty, ktoré by ste na svojich cestách Slovenskom určite nemali obísť. Dedinka leží v krásnom prostredí na rozhraní Veľkej Fatry a Nízkych Tatier, neďaleko známeho pútnického miesta Staré hory. Hoci nie je veľká (má asi 200 obyvateľov), jej ľudová architektúra, zaujímavá história, stále živé tradície a nádherná príroda vytvorili miesto, ktoré teší oči a napĺňa srdce pokojom.

História Španej Doliny

Zlaté časy Španky, ako dedinku s láskou volajú domáci, sa začali písať v 11. storočí, keď bola v okolitých horách objavená medená a strieborná ruda. O bohatstve nálezísk svedčí aj fakt, že jej ťažba pokračovala celých 8 storočí, až do roku 1888. Hoci sa po jej ukončení mnoho rodín odsťahovalo a život v dedine sa spomalil, stále je v nej jasne viditeľná sláva zašlých čias: technické pamiatky, tradičné banícke domčeky a dokonca aj remeslá. Medzi nimi vyniká najmä čipkárstvo, ktorého vzory patria k najkrajším na Slovensku.

Pamiatky v Španej Doline

Dominantou dediny, známou z mnohých fotografií, je Kostol Premenenia Pána z r. 1254. Priamo z námestia sa k nemu dostanete krytým schodiskom so 162 schodmi. Vďaka viacerým prestavbám je historicky cennou ukážkou rôznych stavebných slohov. Obec sa môže pochváliť aj 40km dlhým banským vodovodom, ktorý bol v čase svojho vzniku najdlhším na Slovensku. Budova Klopačka nachádzajúca sa na námestí slúžila v minulosti na zvolávanie baníkov do práce. Dnes sa v nej nachádza penzión a múzeum paličkovej čipky. Za návštevu stojí aj múzeum medi a krásny banícky orloj. Postavy, ktoré sa na ňom pohybujú, zobrazujú ťažkú prácu baníkov v podzemí. Neďaleko orloja nájdete aj vzácnu Kaplnku Božieho Hrobu zo 17.storočia. Ak máte radi prechádzky, určite nevynechajte náučný chodník Špania Dolina. Prevedie vás významnými miestami, na ktorých sa z informačných tabuli dozviete veľa zaujímavého a vychutnáte si z neho nádherné panoramatické výhľady. Celá trasa trvá asi 2.5 hodiny a bez problémov ju zvládnu aj menšie deti.

Toto ste vedeli o Španej Doline?

Meď zo Španej Doliny bola použitá na lodiach Krištofa Kolumbusa? Zelenú farbu vyrábajúcu v obci využil na svojich obrazoch slávny maliar Sandro Boticelli? Slávnu Cisársku šachtu v Španej Doline boli navštíviť synovia Márie Terézie? Kaplnka Božieho hrobu je zmenšenou kópiou Božieho Hrobu v Jeruzaleme? Vodovod privádzal vodu do Španej Doliny až spod vrchu Prašivá v Nízkych Tatrách? (Oficiálny web obce Špania Dolina TU).

Špania Dolina

Špania Dolina, námestíčko

Špania Dolina maľovaná mapa

Špania Dolina obecný úrad a múzeum medi

Špania Dolina, banícky vláčik

Špania Dolina, Cisárska štôlňa

Špania Dolina, kostol Premenenia Pána

Špania Dolina, schody ku kostolu

Špania Dolina, kostol Premenenia Pána

Špania Dolina, zmenšená kópia Božieho Hrobu v Jeruzaleme

Špania Dolina, historický banícky dom pre zamestnancov

Špania Dolina

Autor a foto: L a MN

Dovolenka nielen na Slovensku

Videá zo Slovenska